úvod blog

Blog Jolana Novotná
... v poslední době dost pracuji na svém psaní. :)

Po 16. letech na aerobiku

Chystám se po X letech na aerobik s Olinkou Šípkovou. Hlavní otázka: Co na nohy? Zalovím v botníku a světe div se, já našla ještě své staré boty. Nerozpadnou se mi po prvním kroku? Vydržím v nich?

Přečíst celý článek

NAHLÉDNI do své PÁNVE

HOLA, HOLA! PÁNEVNÍ DNO VOLÁ! Děvčata, dávám vám sem krátké video z unikátní základní cvičební lekce pro pánevní dno. Názorně vám v něm ukazuji jednotlivé vrstvy pánevního dna a objasňuji jejich roli v našem těle!

Přečíst celý článek

Pánevní dno v pohybu a tanci

16 - 19. 11. 2023 prodloužený víkend. Buď sama sebou, pojeď se mnou a nech své pánevní dno ožít. Letos jsem konečně přestala odolávat a nechala se přizvat. Pojedu ne jen jako účastnice, ale jako spolulektorka.

Přečíst celý článek

Přijeďte 6. 10., celý den tady budu pro vás

Mimořádná příležitost 6. 10. od 10:00 do 17:00. Na jednom místě 20 inspirativních tvůrců, lektorů, hudebníků. Všichni tady budeme celý den pro vás k dispozici na krátké poradny. U mě se můžete zastavit a nechat si poradit třeba ohledně pánevního dna, funkčního dechu, zad v pohodě atd... 

Přečíst celý článek

2/ Co ANO, co NE pro pánevní dno v pohodě

Další rada, která tvému pánevnímu dnu rozhodně uleví. Prozkoumej jakým způsobem se vyměšuješ. Je to v souladu s přirozeným uvolňováním pánevního dna? Budeš se divit, ale sousta lidí to dělá blbě a pak se diví, že pánevní dno už toho má dost.

Přečíst celý článek

16. Pohyb(IN)ky - ZÍVÁNÍ

Potlačovat, nebo ne? Proč zíváme, jak se na to dívá funkční dech a jak pánevní dno a co to o nás říká? Další vysílání ze série objasňování nejen tělesných souvislostí pro tělo v pohodě.

Přečíst celý článek

Příběh SRDCOVÉ mísy

Tak už to mám všechno doma. Všechny ty keramické skvosty. A to jako fakt, pro mě jsou to skvosty. Jsou to moje vlastní výtvory. S každým se mazlím, hladím, ňuňám, chválím. A to všechno se do nich obtiskne.

Přečíst celý článek

I mě bolí záda !!!!

Chytly záda. Mě lektorku kurzu Záda v Pohodě. Ano, všichni jsme na cestě a život nás prověřuje, jestli sami sobě nasloucháme dostatečně. A tak právě procházím zkouškou. 

Přečíst celý článek

PEKÁČ z trouby

Užívej své tělo chytře! Zvedáš kbelíky s vodou na vytírání? Vytahuješ plný pekáč masa nebo se zeleninou z trouby? Nosíš děti na rukou? To všechno jsou "těžká" břemena. 

Přečíst celý článek

Kurz Záda v Pohodě - VDĚČNOSTI

Jsem ráda, že jste mi dovolily vás obohatit mým přístupem k Pohybu s láskou a úsměvem, jemností a ohleduplností k sobě. Jsem šťastná, že mi píšete své zážitky, a děkuji za všechny vaše postřehy a připomínky. Děkuji...

Přečíst celý článek

Dokončení...

I když mám zahuštěné období, tak tohle jsem si prožila plně. Dokončení rekonstrukce nebytových prostor v našem domě. Rekonstrukce trvala celkem 2 roky.

Přečíst celý článek

Záda jsou mým barometrem

Pokud mě nebolí, pak vím, že život vedu OK. Ale pokud začnou bolet, tak je jasný, že jsem někde něco přepískla. V danou chvíli mi samozřejmě pomůže odpočinek, ale není to trvalé řešení.

Přečíst celý článek

BROUKEJ SI

Pánevnímu dnu dělá broukání moooc dobře, pánevní dno je po něm úplně blažené. Když si broukáš nějakou melodii, rozvibruješ a prokrvuješ tenhle důležitý svalový poklad v naší pánvi...

Přečíst celý článek

SP Pilates | ZÁDA v pohodě

Máte bolesti zad a hledáte způsob, jak je už konečně poslat do háje? Přemýšleli jste o cvičení?

  • Cvičení je skvělý způsob, jak svaly protáhnout, uvolnit, znovu posílit a tím eliminovat bolest zad.

Přečíst celý článek

Znáte vysavač na okna?

Taťka ho pořídil asi před 10 lety aby mamce ušetřil práci. Mě to přišla blbost, další krám do baráku, no ne? Putoval po rodině, všechny ženy si ho chválily, jak je to báječný a okna jsou umytá raz dva. Jen já "hrdě" odolávala.

Přečíst celý článek

NESEĎ DLOUHO

Pánevnímu dnu sezení nedělá dobře. Už po 30 minutách sezení začíná trpět nedostatkem prokrvení a ochabuje, což může mít nepříznivý vliv na jeho pevnost a funkci.

Přečíst celý článek

RUCE vzhůru

Užívej své tělo chytře! Chceš si něco vzít z horních poliček, zvedneš ruku... Ha! Jakpak to děláš? Trápíš svou páteř nebo jí prospíváš?

Přečíst celý článek

Dýchací bránice

Prohlédněte si podrobně svou dýchací bránici. Poznejte jak vypadá její přirozený pohyb a jak paradoxní (opačný) pohyb. Možná je to i vaše téma. Je to totiž častější jev než bychom si mysleli.

Přečíst celý článek

Můj článek v Meduňce

Když mě o prázdninách zavolali z redakce Meduňka, že si pročítali můj blog, který je zaujal a že se jim líbí mé pojetí souvislostí pánevního dna, dechu a nohou a že by chtěli ode mne článek, nechtěla jsem věřit svým uším.

Přečíst celý článek

Dušičky

Tenhle čas mě baví už dětství. Vzpomínám, jak jsem s babičkou chodila na hřbitov zapalovat svíčky a zdobit hrob. Teda s babičkou jsme na hřbitov chodily často, ne jen na dušičky, ale v tomto čase to bylo jiné.

Přečíst celý článek

2. Funkční dech pro pohyb | NO

NO - oxid dusnatý. Kde se všude se v našem těle tvoří NO. Jaké jsou jeho účinky pro naše zdraví. Před čím nás NO chrání a v čem nám pomáhá. NO dobře působí jako prevence před chřipkou a jí podobnými stavy.

Přečíst celý článek

1. Funkční dech pro pohyb

V roce 2014 proběhla vědecká studie ohledně vztahu poruch dýchání a funkčního pohybu. Ze studia mimo jiné vyplynulo:

  • pokud není napraveno dýchání, nemůže být napraveno, žádné jiné pohybové schéma...

Přečíst celý článek

Ferraty a podvazky

Letošní vánoční dárek byl obzvlášť překvapující. Na své využití čekal do léta. Dostala jsem podvazky. Je vidět, že mě zná, tak si dal záležet. Sehnal růžový…

Přečíst celý článek

Dovolená v Polsku - překvapení

Udělala jsem si pauzu v uklízení po malování a vyrazili jsme za hranice všedních dní. Poslední rok má pro mě Polsko nějak výjimečnou přitažlivost. Ale nebyl to můj plán jet do znovu do Polska, já chtěla do Rakouska na jezera a ferraty...

Přečíst celý článek

Uzdrav se dechem

Nebo klidně uzdrav svůj dech. Mám klientky i klienty, kteří řeší dechovou nedostatečnost, zadýchávání, sevřený hrudník, bolesti páteře, nebo také sportovce, kteří chtějí zvýšit svou zdatnost a vytrvalost. A v neposlední řadě i lidi s postcovidovým stavem. Vrátit zdraví svému dechu je ještě aktuálnější než se zdá.

Přečíst celý článek

Smysluplné běžkování

Běžkování vychází z chůze, tedy pokud jezdíte klasiku, přesto má své specifika, ve videu ukáži jaká.

  • Chodidla vás udrží v tempu i když nebudete mít dobře namazáno.
  • Měkká kolena zajistí, že pohyb bude k páteři šetrný.

Přečíst celý článek

Obyčejné neobyčejné partnerství

Před časem nás Světlana Čiberová oslovila, že by s námi ráda udělala rozhovor.

Světlanin popis: Moji milí přátelé Jolana a Vladimír Novotní si se mnou povídali o svém společném životě, nabízíme i vám pohled do tvorby vztahu. Děkuji velmi, bylo to příjemné a obohacující.

Přečíst celý článek

Přestaňte dýchat do břicha!

Břišní stěna (už název naznačuje její význam) vymezuje prostor pro volný pohyb dýchací bránice směrem k pánevnímu dnu. Pokud je břišní stěna porušená, uvolněná, dechem vyvalovaná, nebo tuhá či příliš pevná, opět není funkční HSS.

Přečíst celý článek

HSS – pánevní dno, funguje vám?

HSS – hluboký stabilizační systém páteře. Dýchací bránice, pánevní dno, hluboký příčný břišní sval, hluboké zádové svaly – multifidus. Pokud je HSS v pořádku a vše funkčně spolupracující, pak i naše páteř je bez bolestí.

Přečíst celý článek

Proč vás bolí záda?!

Až 80% lidí v České republice bolí záda a to včetně dětí. Bolest zad patří k nejrozšířenější diagnóze. Příčin bolestivosti páteře může být víc, ale jedna vede a to je nefunkční hluboký stabilizační systém páteře (HSS).

Přečíst celý článek

Nejzázračnější lék - NO

Oxid dusnatý (NO) hraje významnou roli ve vazoregulaci (otevírání a uzavírání cév). Reguluje vysoký krevní tlak, snižuje cholesterol, udržuje tepny mladé a pružné a předchází jejich ucpávání plakem a sraženinami. NO je geniální, protože léčí a uzdravuje, ale působí i preventivně.

Přečíst celý článek

Smysluplný pohyb

Pravidelné cvičební lekce pokud chcete povzbudit pánevní dno, dobře tonizovat břicho, aby bylo v souladu se scelováním diastázy. Povznést páteř, aby plotýnky měly dostatek prostoru, aby se vám uvolnil hrudník, krk či bedra, nebo aby vaše kyčle, kolena, ramena byla v pohodě.

Přečíst celý článek

Vědecký objev století - NO

„NO - oxid dusnatý - nepatrná molekula, která dokáže v nás v našem těle velké věci a navíc naše tělo si ji umí tvořit samo. Jenže mi ji z těla vyhazujeme. Nobelova cena za medicínu byla udělena v roce 1998 Robertu F. Furchgottovi, Dr. Louisi. J. Ignarrovi a Feridu Muradovi za objev molekuly oxidu dusnatého. Znáte a umíte využívat sílu tohoto mocného pomocníka v našem těle?

Přečíst celý článek

Co je Pohybotéka

Pohybotéka je pohyb těla z vašeho srdce. Online verze mých cvičební lekcí, kurzů, přednášek, rozhovorů v duchu přirozeného pohybu pro scelování diastázy, funkční pánevní dno, zdravou páteř a smysluplnou chůzi. Zdravou chůzí všechno končí a nebo také začíná. 

Přečíst celý článek

Smysly a chůze

Zatím jsme se věnovali na procházkách tělesným pohybům. Dnes do procházek přizveme i další smysly.

Máme 6 základních smyslů: zrak, sluch, hmat, chuť, čich a intuici.

Pojďme je v procházkách probouzet a trénovat. Už asi chápete proč: SMYSLUPLNÁ CHŮZE, že?

Přečíst celý článek

Celulitida, aneb mýty a fakta ukrytá v tkáních našeho těla

Ne vždy je příčina bolesti v místě bolesti a stejně tak je to i s celulitidou. Kdo z nás žen jí alespoň jednou za život nevěnoval pozornost? Nebo naopak, kdo z vás se s ní potýká celý svůj život? A co je vlastě příčinou jejího vzniku a co nám o našem těle říká? A jak dobře znáte svoje vlastní tělo na povrchu i pod povrchem?

Přečíst celý článek

Logo, má značka, můj život

Logo Jn používám už dlouho. Vzniklo spontánně, vlastně samo, napadlo mě v roce 2016. J - jako Jolana N - jako Novotná. Jolana je velké protože toto jméno je se mnou od narození. Novotná mám získané od manžela. 

Přečíst celý článek

Jen centruju a nechávám růst

Jak já vlastně tvořím a zhmotňuju? Jestli je to přeměna hroudy hlíny v něco krásného, nebo jestli je to člověk, který ke mě přijde na kurz. Je úplně jedno. Všechno je to stejné. Vše dělám stejně. :-)

Přečíst celý článek

Reference - Diastáza - Břicho v celku

Téma diastázy je pro mě moc důležité a už při změně dechu a jeho směrování více "do zad" se cítím mnohem lépe a uvolněněji, najednou jako by moje břicho zapadlo na to správné místo a není tak balonové. Děkuji, budu cvičit dál a zítra snad zkouknu i lekci č. 2. .. Tak jsem už prošla i druhou lekcí a už praktikuji. Technika s "tričkem" je super, už to zapojuju do praxe s dětma, zatím se mi daří, tak snad mi to vydrží a nebudu zapomínat. Děkuju

Přečíst celý článek

Reference - Hrátky s dechem

...Dneska jsem si pustil Vaši přednášku znova, projel jsem si celý materiál, abych si to zapamatoval :) Stejně jako poprvé, své pocity bych nazval takto: - cítím se velmi uklidněně a uvolněně, je mi příjemně teplo, a na obličeji mám úsměv :) Děkuji mnohokrát, tyhle informace jsou pro mne k nezaplacení. Za poslední tři dny se kvalita mého života zvýšila na úroveň, kterou si již dávno nepamatuji.

Přečíst celý článek

Jak jsem začala mít úctu k MDŽ

Svátek MDŽ mi přišel vždy takový zvláštní, takový povinnostní. Neměla jsem k němu vztah a nepřišel mi důležitý se jím zabývat. Dalo by se říct, že jsem dokonce byla proti němu. Má vnitřní puberťačka - rebelka o sobě dává znát a projevuje se: Když něco dělají všichni, tak já to dělat nebudu! 

Přečíst celý článek

Výběr z Pohybotéky - Objev sílu středu

Vybrala jsem pro tebe 5 skvělých lekcí z Pohybotéky. Všechny lekce jsou v duchu Smysluplného pohybu pro celé tělo. Takže pokud chceš povzbudit své pánevní dno, dobře tonizovat břicho, aby bylo v souladu se scelováním diastázy, povznést páteř, aby plotýnky měly dostatek prostoru, aby se ti uvolnil hrudník, krk či bedra, tak tento výběr je přesně pro tebe. 

Přečíst celý článek

Chůze jako terapie

Miluju chůzi, ale i běžkování. Jít a kochat se přírodou, sebou, pohybem. Cítit, vnímat lehkost nebo naopak těžkost jízdy či chůze, všímat si sebe kdy chci přidat tempo nebo zvolnit. 

Přečíst celý článek

Nejuniverzálnější cvičení

Dnes vám chci představit, nejuniverzálnější, nejefektivnější, nejjednodušší cvičení jaké si vůbec dovedete představit. Dámy a pánové představuji vám… Tramtarará….. Smysluplnou, divotvornou a uzdravující.....

Přečíst celý článek

Hravé každodennosti

Mám pro vás několik zábavných podnětů jak si zpestřit své každodennosti a přitom si hravou formou procvičit obě mozkové hemisféry. Vytvořit mnoho nových synapsí v mozku, obnovit spojení se svým tělem, s jeho buněčnou inteligencí. Je to takové propojení těla a mysli jinak.

Přečíst celý článek

Obsah Pohybotéky

V Pohybotéce najdete lekce zaměřené na celé tělo. Do všech svých lekcí vkládám sebe, své umění, zkušenosti, znalosti, otázky na tělo a zamyšlení. Lekce připravuji s láskou a radostí. Vedu vás ke vnímání sebe samých, k sebe-uvědomění, což následně vede k sebe-vědomí a to už je jen krůček k sebe-léčení. Nechte se inspirovat, ale nejvíc poslouchejte své tělo. Vítejte i v mém světě. 

Přečíst celý článek

Jinak nově, pohyb v do-mě.

Čtvrtek 18. 6. v 20 - 21 h opět společné cvičení, které nově najdete na webu Pohybotéka, klikněte na odkaz, zobrazí se vám stránka, vpravo je okénko s videem, na které kliněte a cvičíte. Užijte si lekci zde: www.pohyboteka.cz. Moji milí příznivci cvičení online. Začal červen, krásné počasí, pobyt i pohyb venku je nejlepší co můžeme pro své zdraví a imunitu udělat. BUĎME VENKU V PŘÍRODĚ co nejdéle a třeba jen choďme.

Přečíst celý článek

Mám zdravá a šťastná prsa - Mgr. Iveta Kučerová

Dvanáct let připravuji kurzy pro ženy o tom, jak být živá a zdravá … a stále dostávám nové zkoušky. Při jedné konzultaci jsem si položila ruce na prsa a pod pravým ňadrem objevila podezřelý útvar. Anabáze, která následovala, předznamenala mou krizi a přivedla mě k životní inventuře.

Text: Iveta Kučerová (psáno pomalu a s pokorou), foto Zuzana Zoňová a archív

Přečíst celý článek

Od sukní až k pánevnímu dnu

Z plánovaného rozhovoru o sukních nakonec vyšel skvělý rozhovor o pánevním dně a mé cestě k němu, o cvičení necvičení, o tom co v sobě pánevní dno skrývá, co by nám rádo povědělo a jak se s ním domluvit, aby fungovalo a bylo na něj spolehnutí.

Přečíst celý článek

Celistvé zdraví ženy - 1. část

Obraz inspirovaný slovanskou výšivkou. Na začátku léta 2018 mi přišla chuť, vlastně nutkavá potřeba vyšít obraz, pak přišel nápad s jakým tématem a jeho tvorba neměla žádný časový plán, prostě plynula a žila mnou i skrze mne i s okolím. Příběh, který obraz vypravuje jsem vytvořila pro zdraví všech žen. 

Přečíst celý článek

Seknutý záda – moje léčba

Toto jsem napsala hlavně pro sebe, abych NEZAPOMNĚLA. Tak to přišlo i na mě. „Chytly“ mě záda. Žádné náznaky, žádné varování dopředu. Cítím se skvěle, je středa mám volný den, který chci věnovat vaření a restům. S nadšením mě vlastním se vrhám do úklidu a hned při prvním sehnutí to přijde. Luplo to a bylo to. Jsem v šoku, cože? Proč, co se děje? Ok, výstraha, zamyslím se, ošetřím se, budu na sebe opatrná, nebudu to tedy dnes přehánět a ono to pustí.

Přečíst celý článek

Udělám vám vložky na míru

Před pár dny mi přišel dopis, který jsem se rozhodla zveřejnit – samozřejmě se souhlasem odesílatelky.
Milá Jolano, přeji pěkný pozdní večer, 
sáhnu do minulosti, kdy mi bylo krásných padesát a objevily se halluxy...

Přečíst celý článek

Radosti a strasti v pánevní oblasti 1

Dnes se s vámi jdu podělit o několik radostných úspěchů. V současné době mám klientku, které je 85 let. Má nepříjemné obtíže v pánevní oblasti, začalo to prolapsem dělohy, přidal se i prolaps střev do pochvy, je po operaci kdy ji byla odejmuta děloha a další úpravy, ovšem stav se nezlepšil.

Přečíst celý článek

Diastáza je jako dieta

Začetla jsem se do komentářů v jedné diskuzi nad diastázou. Nejprve mě to naštvalo, pak rozesmutnilo a nakonec mě to zvedlo, že jsem si řekla: dost v tomhle je potřeba udělat pořádek, vnést jasno a vzít selský rozum do hrsti, přestat spekulovat co lze a co ne. Někteří cvičení chválili, někteří nad ním lámali hůl, někteří varovali a většinou panovala skepse. Diskutující mluvili z vlastní zkušenosti nebo z toho co se doslechli, či popisovali různé domněnky, názory které získali z jiných diskuzí. 

Přečíst celý článek

Brýle? Odkládám. - Co jsem si z kurzu odnesla?

Kurz je za námi. Spousta cvičení, sebepoznání, odpočívání, uvolňování, rozhýbávání, pozorování, bloumání, hraní a pohody. Bylo nám krásně a odnesly jsme si toho spoustu. A co konkrétně já? Děkuji všem, kteří jste se ke mě přidali a děkuji Jano za otevření očí do dalších sfér našeho života. 

Přečíst celý článek

Pečení je hračka

Včera keramický kroužek. Připravím občerstvení pro kolegyně, mám ty narozeniny, tak upeču makovec a udělám humus. Vláďa se ptá: a co pro mě?  Dobrá upeču 2 placky.

Přečíst celý článek

Hlavně se hýbat – 1. část

Zdravím vás moji milí přátelé a příznivci pohybu. Připravila jsem pro vás sérii článků, ve kterých bych vás ráda pozvala k prozkoumání souvislostí mezi naším HSSP, rytmickým pohybem, říkejme mu tanec, zvukem, říkejme mu zpěv, dobrou náladou, což jsou hormony štěstí a zdravím. Prosím, přijměte pozvání k aktivnímu prozkoumávání. Mé heslo znáte: Mám se skvěle ve svém těl

Přečíst celý článek

O tanci, zpěvu a pospolitosti - Dana Jirkalová

Jsem Dana Jirkalová a je mi 63 let sdílím vlastní životní zkušenost, která je vnímaná esencí a esenci všech kurzů a výcviků, kterými jsem prošla. Jsem certifikovaná lektorka Dance sof Universal Peace (Tance všeobecného míru, v Čechách známe jako Tance dávných tradic nebo Posvátné tance). Inspiruje se také slovanskou tradicí a tancem s přírodními nástroji. www.danajirkalova.cz

Přečíst celý článek

Proč mít na záchodě pod nohama židličku

Pokud jsou nohy v 90´ úhlu v kolenou při sezení na záchodě, je konečník přiškrcen a tím je vyprazdňování stížené. Kdežto když se nohy dostanou do ostrého úhlu, tím že si je třeba podložíte nějakým stupínkem, je prostor konečníku volný a tím i vyprazdňování jednoduché v souladu s naším tělem. Toto video mi přišlo vtipné a jasné. 

Přečíst celý článek

Dr. Bruce Lipton, Nová věda - Tělo - Mysl - Duch

Pro mě ujištění, že za vším je naše mysl, což není výmluva, ale právě naopak možnost. Pan doktor říká: zkoumám buňky víc než 50 let, mám spoustu svých vlastních důkazů jak a co ovlivňuje buňku. A za vším stojí naše vnitřní prostředí - krev, ve které buňky jsou. Jaká je krev - prostředí, takové se rodí buňky, zdravé či nikoli. Co ovlivňuje krev? Strava? Čistý vzduch? 

Přečíst celý článek

Osvoboďte svůj hlas Ivana Vostárková

Hlas má jiné centrum v mozku než slovní projev. Proto od narození se všichni hlasově projevujeme, ale slova přidáme až později. Hlas je spojený s emočním projevem. Udělejte si pár minut času a uvolněte se podle jednoduchého a vtipného návodu, kterým vás provází paní Vostárková. Ač pár let už staré, přesto nebo právě proto aktuální. Děkuju

Přečíst celý článek

Pravý domácí časopis - LOONA DANCE

Nikdy jsem nebyla moc taneční typ, nedokázala jsem se uvolnit ani nechat pohltit hudbou. Hlava kontrolovala, jak při tanci vypadám, jak tančí ostatní a jestli to není třeba trapné. A přitom je tanec pro ženu ten nejpřirozenější pohyb, který dokáže rozvířit ženskou energii a dodat nám obrovskou sílu. To jsem si plně uvědomila a rozhodla jsem se, že končím s předsudky a tanec si prostě budu užívat. Letošek se stal zlomovým. - říká autorka článku Barbora Hernychová z časopisu Pravý domácí časopis 9/2018

Přečíst celý článek

Rodinný kurz pánevního dna - z pohledu absolventek

Pánevní dno pojaté jako rodinný kurz byl jeden z nejintenzivnějších zážitků, co jsem na kurzech zažila. Už jen to, že jsme se sešly všechny ženy z rodiny – matky, dcery, babičky, tety, sestřenice, sestry – bylo emočně zajímavé. Získala jsem nejen skvělé a smysluplné informace o fungovaní mého pánevního dna v mém životě, ale především začala jsem díky tomuto setkání pracovat na svých blocích a traumatech ohledně intimity. Když vzájemně nasáváte tu atmosféru žen, které tak moc dobře znáte a přitom zjistíte, jak moc se neznáte, když se začnou otevírat svým tématům. Započne léčivý proces, který proudí celou generací rodiny. 

Přečíst celý článek

Vhled - Žena oslabuje muže

13.9.2018 - Vhled - Ženská antikoncepce. Hlavní mužskou podstatou je ochrana a ženskou je živit. Muž chrání ženu i před početím, muž rozhoduje, kdy budou děti, kdy bude tvorba, kdy bude výsledek, kdy bude potomek. Muž je tvořitelem venku, žena uvnitř. Žena přijímá a vyživuje. Žena je ve svém nitru a jen je, má vnitřní sílu, přitáhnout, inspirovat, měnit, tvořit svým vyzařováním, svým vnitřním pohybem, vnitřní vibrací.

Přečíst celý článek

Vhled - Vysychající rybníky

13. 9. 2018 - Vhled - Neprší a je teplo. Postupně vysychají rybníky. Smutním nad tím, i když počasí je krásný, stále na koupání, a pořád můžu chodit v letních šatech. Ale při pohledu na přírodu a obzvlášť na ty vysušené rybníky mě přepadá smutek a uvědomuju si nedostatek deště, který by je plnil.

Přečíst celý článek

Zdravé nohy po celý život

Chodidlo je dokonalá část našeho těla. Chytře zkonstruovaná tak, že nás dokáže udržet ve stoje, umožňuje chůzi. Uvědomme si jak malá základna to je. Co všechno chceme, aby naše chodidlo dělalo, co všechno nese, jak jsme těžcí? Zkuste si představit maličké svaly v chodidle, je jich tam okolo 200, jak velkou musí mít sílu, aby to všechno zvládly a my mohli chodit, stát…

Přečíst celý článek

Co mi přináší radost

Jsem nadšená z běžkování, jízda přírodou, kochání se přírodou, samou sebou, pohybem, cítit, vnímat lehkost nebo naopak těžkost jízdy, všímat si sebe kdy chci běžet, kdy chci zvolnit, všímám si, že když mám někoho za zády tak mám tendence přidat, uvědomit si to a být sama za sebe. Usmívat se na sebe, na ostatní.

Přečíst celý článek

Metoda 3x3 mě vrátila k sobě a k mé opravdovosti

K metodě 3x3 jsem se dostala přes Pilates. Vedla jsem lekce Pilates už 7 let a dozvěděla jsem se, že v každém větším městě je centrum pánevního dna, kde se lidé učí se svým pánevním dnem cvičit. A když klienti projdou tímto centrem, tak já budu mít v lekcích míň práce. Bohužel v Hradci Králové jsem nic nenašla, ale vyskočil na mě odkaz kurz Tajemství pánevního dna, který nabízel, že mi doplní energii. AHA, to zní zajímavě. Mě zrovna energie chybí. Tak jsem vyrazila a zamilovala se. Stala nejen lektorkou této celostní metody, ale především milovnicí svého pánevního dna.

Přečíst celý článek

Na kliky jsem machr

Závodně jsem tancovala, potom jsem se přesunula do fitness, aerobiky, atd. Přesto mě bolely záda. Byla jsem na sebe hrdá, jak mám vypracované i pružné tělo. Obzvlášť jsem byla pyšná na své ruce, jak mám silné ruce, šplh a kliky, dokonce i klik na jedné ruce byl pro mě brnkačka. A pak na kurzu Pilates po mě Daniel, chtěl abych mu předvedla klik, celá natěšená, jasně klik na to jsem machr. 

Přečíst celý článek

Pilates z donucení

Pohyb mě baví celý život. Teda spíš dynamický, akční, svým způsobem i silový. Teda, tak to bylo až do převratné události. Kalanetika, aerobik, bodystyling, to jsem ve svém živlu. Na jednom školení jsem zažila ukázkovou lekci Pilates, vzala jsem to jako zajímavost, ale vyhodnotila, že pro mě je to nuda, málo dynamiky, to by mě nebavilo. Co se stalo, že jsem přehodila výhybku?

Přečíst celý článek

Vypsat se z toho

28. 8. 2018 - úterý, už pátý den sedím u počítače a přepisuju texty na webu (aktualizace), ale dnes to nejde na svět, nějak se mi nechce, nemůžu se soustředit.

Přečíst celý článek

Proč cvičit se mnou?

Protože vás vedu k sebepoznání, k poznání svého těla, k uvědomění si, jak to mám teď. Naučím vás, jak to udělat jinak nově, nebo dáme zadání tělu, aby si našlo svaly, kterými to zařídí samo. Probouzíme jeho kreativitu a tím jeho samonapravovací, sebeuzdravovací cesty. Tělo miluje pohyb, především pestrý pohyb. Proto je každá hodina jiná, díky tomu je stále mysl zaměstnávaná a podporovaná k tomu, aby vymýšlela nové cesty. Neboť jinak se nudí, stagnuje a tím i naše tělo. 

Přečíst celý článek

Zkušenosti, zážitky žen po kurzu Diastáza

Přečtete si zkušenosti žen, které se mnou absolvovaly kurz nebo individuální lekce Diastáza. Co se jim v životě změnilo? Jaké zážitky z kurzu měly? Bylo jim to k něčemu? Všem vám moc děkuji, za to že, jste si udělali čas a napsal mi své postřehy. Vím, jak je přínosné si přečíst zážitky ostatních, proto si velmi cením otevřenosti autorek. Děkuji nejen za sebe, ale i za všechny a čtenářky. 

Přečíst celý článek

Zkušenosti lidí po kurzu Vbočeného palce a spadlé příčné klenby nohy

Přečtete si zkušenosti lidí, kteří se mnou absolvovaly kurz vbočeného palce a spadlé příčné klenby nohy. Co se jim v životě změnilo? Jaké zážitky z kurzu měly? Bylo jim to k něčemu? Záměrně jsem ponechala i zkušenosti lidí, kterým se až tak nedaří, nemají dost vnitřní motivace ke změně nebo prostě jiné své důvody. Všem vám moc děkuji, za to že, jste si udělali čas a napsal mi své postřehy. Vím, jak je přínosné si přečíst zážitky ostatních, proto si velmi cením otevřenosti autorek i autorů. Všem vám děkuji i za všechny čtenáře a čtenářky. 

Přečíst celý článek

Břicho trochu jinak - fyzioterautka Bc. Aneta Soukupová

S plavkovou sezónou na nás začala útočit i vlna článků a videí na téma krásné bříško, s lepšími či horšími radami, jak ho dosáhnout. A normální člověk má pak často problém se ve velkém množství informací vůbec zorientovat. Jak naše břicho funguje? Proč je ho dobré cvičit? Jak vůbec začít?

Přečíst celý článek

Funkce receptorů a ligandů během meditace - MUDr. Jan Šula a Jaroslav Dušek

Nervový systém a imunitní systém je jedno a totéž, nikoli anatomicky, ale funkčně říká na vysvětlenou zázračného uzdravení Clemense Kubyho Jan Šula. Za mě: Přijde mi, že jsou ty přednášky čím dál lepší, jasnější a srozumitelnější a použitelnější. Ján si odnáším: žehnat jídlu možná proto že u toho vařím? :-) A samozřejmě spoustu dalšího. 

Přečíst celý článek

Nemoc začíná v hlavě - MUDr. Jarmila Klímová

Přednáška MUDr. Jarmily Klímové pro studenty i absolventy VŠE. Paní doktorka polopaticky a důkazně vysvětluje jak naše rozpoložení, naše názory, naše předsudky, návyky, zvyky, ovlivňují naše buňky v těle a ty jsou buď nemocné nebo zdravé. Vyvrací všeobecný názor o dědičných chorobách. Dědičné choroby dokonce vyjmenovala. 

Přečíst celý článek

Úvod do biomodulačního myšlení (Imunologie odpuštění) - MUDr. Jan Šula

ÚVOD DO BIOMODULAČNÍHO MYŠLENÍ Cítím potřebu trochu uvést následující myšlenky, které pohlížejí na biologickou léčbu z jiného úhlu než jsme byli zvyklí. Žijeme v převratné době, kdy i vědecky fundovaní lékaři začínají kalkulovat s pojmy jako duše, duch, éterické, astrální nebo mentální tělo, síla myšlenek a emocí a jejich vliv na vznik nemocí i na uzdravení fyzického těla. - říká MUDr. Jan Šula

Přečíst celý článek

Vztah k jídlu = vztah k tělu. Nebo je to naopak?

A co mě také zajímá je jídlo, strava, vztah k jídlu, vztah k tělu, mám pocit, že je to nyní velmi diskutované téma. Co jíst, co nejíst? Jakou stravu držet? Paleo? SCD? RAW? Vegetariánství? Počítat kalorie? Nejíst po 17h? Snídat? Nesnídat? Držet hladovky? Co je zdravé? Co je nezdravé? Ne vším jsem prošla, ale třeba s SCD jsem žila rok. Ano hodně jsem se při této stravě poznala. Zjistila jsem, že jsem vlastně závislá na jídle, na cukru. Rok jsem neměla v puse žádný cukr.

Přečíst celý článek

Končím s vedením kurzů "nevímnajakdlouho"

28.9.2017 mi přišla zpráva, uvědomění. Byla to jak rána z čistého nebe. Jsme na dovolené a jdeme na Sněžku, jako už letos po několikáté. Ten vrchol mě přitahuje. Manžel je rychlejší, já jdu pomaleji za ním. Kochám se okolím, užívám si cestu, rozjímám a najednou zpráva. Nevím, jestli to také znáte, ale to není nápad nebo nějaká úvaha, to je prostě jasná zpráva. Nekompromisní hlas, můj vnitřní hlas mi pokládal otázky, na které okamžitě přicházely odpovědi.

Přečíst celý článek

O návratu k moudrému tělu 1. část - Michaela Pavlíková

Míša o sobě: "Jsem průvodkyní vztahem k jídlu a tělu. Znamená to, že lidem pomáhám v tom, aby jedli opět radostně, svobodně a intuitivně, a aby své tělo milovali, ctili a uměli mu naslouchat. Někdy o sobě také říkám, že jsem tlumočnicí mezi tělem a myslí, protože ne vždy naše přespříliš civilizovaná mysl rozumí pradávnému jazyku těla. Vědomé jedení považuju za základní pilíř zdravého metabolismu. Budu ráda, když skrze můj příběh a i příběhy dalších mých klientů načerpáte znalosti i inspiraci, a ještě raději vám nabídnu své služby, šité vám na míru."

Přečíst celý článek

Příběhy žen po kurzu pánevního dna

Zkušenosti, zážitky, úspěchy i neúspěchy, radosti i strasti žen, které se mnou absolvovaly kurz pánevního dna metodou 3x3. Co se jim v životě změnilo? Co se o sobě dozvěděly? Jaké zážitky z kurzu měly? Bylo jim to k něčemu? Záměrně jsem ponechala i zprávy žen, kterým se až tak nedaří, nemají dost vnitřní motivace ke změně nebo prostě jiné své důvody. Všem ženám moc děkuji, za to že si udělaly čas a napsaly mi své postřehy. Vím, jak je potěšující a lákavé si přečíst zážitky ostatních, proto si velmi cením otevřenosti autorek. Všem vám ženy děkuji i za všechny čtenářky. 

Přečíst celý článek

Jak mě bylo na kurzu pánevního dna? Došlo i na milování?

Fyzická rovina byla brnkačka. Byla jsem jak ryba ve vodě. Co Renata řekla, hned jsem udělala, šlo to. Svaly jsem cítila, jsem zvyklá vnímat své tělo, cítit svaly, kde se co ozývá, jak to reaguje i jakou reakci svaly spouští, kam se to řetězí. Byla jsem pyšná, že vše vím, dělám a i vedu tímto způsobem své klienty. Nic z toho si neprotiřečilo s mými znalostmi z Pilates od Daniela. Jen mě překvapilo, že je důležité větší čas pánevní dno relaxovat než posilovat. Dostaly jsme úkoly pro domácí cvičení.

Přečíst celý článek

Proč jsem šla na kurz pánevního dna

Důvod, proč jsem se dostala ke kurzu pánevního dna, byl Daniel Müller, můj skvělý učitel Pilates, který stále říkal: „Pilates může v těle fungovat a cvičení pomáhat, jen když je v kondici pánevní dno“. A doporučil nám, že v každém větším městě je centrum pro cvičení pánevního dna, tak ať tam své klientky směřujeme, abychom měli ve cvičení Pilates jednodušší práci a zároveň, že to bude pro naše klientky mnohem efektivnější.

Přečíst celý článek

Miluju kurzy pánevního dna

Naším základem je pánevní dno. Pánevní dno je alfou i omegou našeho těla. Víte, že v jakém stavu je pánevní dno, tak v takovém stavu je i zbytek vašeho těla. Jak vaše tělo vypadá? Myslíte si, že potřebuje posílit, nebo naopak zrelaxovat? Toť otázka. Často máme o svém těle jiné představy, než si tělo myslí samo

Přečíst celý článek

Noha jako míč

Zamysleli jste se někdy, obyčejným selským rozumem, proč máme vývojově v chodidle podélnou a příčnou klenbu? K čemu slouží? Jakou mají funkci? Co se stane, když nějaká klenba spadne, jaký vliv to má na všechno co je nad tím?

Přečíst celý článek

KNIHA mého letošní léta

Ani přesně nevím, jak se informace o této knize ke mně dostala, jen vím, že to bylo to někdy v květnu. Kniha byla za poštovné, oslovil mě obrázek na obálce: zralý muž v má v náručí plnější zralou ženu, a také mě zaujal podnázev knihy: dovol svému muži nosit tě na rukou. Knihu jsem si objednala.

Přečíst celý článek

Mé poprvé

Při jednom rozhovoru s celostní gynekoložkou MUDr. Jitkou Blábolilovou jsem si posteskla, že by ženy rády věděly, jak jsou na tom se svými svaly pánevního dna, v jaké je mají kondici, že si nejsou jisté, jestli opravdu dokáží aktivovat po jednotlivých vrstvách atd…  V tu chvíli mě napadlo, že jako gynekoložka by to mohla mít v ruce. Zkušenosti má letité, praxi bohatou, ruce prsty vytrénované.

Přečíst celý článek

Břicho vede

Břicho je téma, které nás zajímá. Ale zajímá nás opravdu? Méně se mluví o tom, že svaly, které tvoří břišní stěnu se čas od času poruší - rozestoupí se, vytvoří se otvor (Diastáza) a díky tomu se úplně změní vnitřní prostředí, změní se nitrobřišní tlak.

Přečíst celý článek