5. rada | co ANO, co NE pro pánevní dno v pohodě
Pánevní dno patří k nejemočnějším svalům v našem těle. Jak se pozná, že je přeplněno? Co s tím dělat? Jak odpouštět?
Články na téma „pánevní dno“
Pánevní dno patří k nejemočnějším svalům v našem těle. Jak se pozná, že je přeplněno? Co s tím dělat? Jak odpouštět?
5 rad + 5 týdnů ZDARMA pro tvé Pánevní dno v pohodě. Pojď se mnou objevovat tvé zvyky v používání pánevního dna a změň je. Během 5 týdnů ti ukáži, co prospívá tvému pánevnímu dnu a co ne.
Paní Ivana Vostárková vede kurzy Dech a Hlas, na kterých jsem byla. Mimo jiné učí, jak svým hlasem dávat do pořádku svou páteř, pánevní dno, břišní stěnu.
Odpovědi na vaše otázky: Myslím si, že můj dotaz sice nesouvisí s pánevním dnem (to také nemám po porodu v pořádku), ale bohužel se mi nevyhnula ani diastáza a z ní se stala kýla.
Odpovědi na vaše otázky: Když dočůrávám, je vhodné snažit se vytlačit všechnu moč i poslední kapičky?
Dýchací bránice a pánevní dno je nerozlučná dvojice. V jakém stavu je dýchací bránice, v takovém stavu bude i pánevní dno.
Dostala jsem zajímavý dotaz: Joli, chci s tebou cvičit, vybírám z tvých kurzů, zajímají mě tvé online lekce. Jaký je rozdíl mezi lekcemi na streamu a na ZOOMu? Proč je cena tak rozdílná?
Zacvičte si a udělejte si vlastní názor. Co je Oxygen Advantage Pilates? Co se v těle bude dít když spojíme funkční dech a pohyb? Video cvičební lekce jako dárek.
Taneční meditace pro ženy. Pro koho je? K čemu je dobrý? Jaký to je tanec? 10ti minutové video s lektorkou tanečního konceptu Loona dance Ilonou Víznerovou.
Záznam rozhovoru se zkušenou psychosomatičkou Františkou Janečkovou, která pomohla i mě objasnit nejedno téma.
Jednoduché řešení pro funkční pánevní dno, břišní stěnu v celku i páteř v pohodě a to vše podpořené funkčním dechem dle vědecké dechové metody Oxygen Advantage, která prokazatelně obnovuje klouby, svaly, vazy, chrupavky....
Nechtěný samovolný únik moči není jen záležitostí starších lidí, ale je častý i u mladých. Objevuje se často i mezi sportovci, ale ti to samozřejmě nikdy nepřiznají.
Tenhle filtr mě připomněl jednu vychytávku pro pánevní dno, že i mrkání, mhouření ti dá zprávu, jak na tom jsi se svým pánevním dnem.
Rektokéla - Před časem za mnou na individuálku přišla mladá, krásná, štíhlá, zjevně sportující žena cca 42 let, říkejme jí Alice, s diagnózou Rektokéla (prolaps střeva), což je vyboulení přední stěny konečníku do zadní stěny pochvy.
Takové obyčejné broukání a co dokáže v našem těle za divy. Broukání rozvibrovává, prokrvuje, uvolňuje....
Pokračování. Nejprve jsem v krátkosti vysvětlila jak funguje břišní stěna a pak jsme se pustili do rozebírání sportů, o které jste projevili zájem: florbal, golf, inline brusle, běh, koloběžka...
Sešlo se mi několik dotazů s tématem scelování břišní stěny a pánevního dna.
Jaké sporty bych doporučila a jaké ne. Nakonec z toho vznikne víc dílů, protože dotazů se sešlo hodně.
HSS – hluboký stabilizační systém páteře. Dýchací bránice, pánevní dno, hluboký příčný břišní sval, hluboké zádové svaly – multifidus. Pokud je HSS v pořádku a vše funkčně spolupracující, pak i naše páteř je bez bolestí.
Až 80% lidí v České republice bolí záda a to včetně dětí. Bolest zad patří k nejrozšířenější diagnóze. Příčin bolestivosti páteře může být víc, ale jedna vede a to je nefunkční hluboký stabilizační systém páteře (HSS).
Oxid dusnatý (NO) hraje významnou roli ve vazoregulaci (otevírání a uzavírání cév). Reguluje vysoký krevní tlak, snižuje cholesterol, udržuje tepny mladé a pružné a předchází jejich ucpávání plakem a sraženinami. NO je geniální, protože léčí a uzdravuje, ale působí i preventivně.
Pravidelné cvičební lekce pokud chcete povzbudit pánevní dno, dobře tonizovat břicho, aby bylo v souladu se scelováním diastázy. Povznést páteř, aby plotýnky měly dostatek prostoru, aby se vám uvolnil hrudník, krk či bedra, nebo aby vaše kyčle, kolena, ramena byla v pohodě.
„NO - oxid dusnatý - nepatrná molekula, která dokáže v nás v našem těle velké věci a navíc naše tělo si ji umí tvořit samo. Jenže mi ji z těla vyhazujeme. Nobelova cena za medicínu byla udělena v roce 1998 Robertu F. Furchgottovi, Dr. Louisi. J. Ignarrovi a Feridu Muradovi za objev molekuly oxidu dusnatého. Znáte a umíte využívat sílu tohoto mocného pomocníka v našem těle?
Myomy patří mezi nejčastější diagnózy v gynekologické praxi. Mohou ženám způsobit řadu obtíží, ale dobrou zprávou je, že děložní myomy mají svá řešení, nejen v medicínské praxi.
Pánevní dno můžeme trénovat i chůzí. V tomto článku vám ukáži, jak jednoduše oživit pánevní dno a propojit ho s chodidly. Pak každým krokem bude aktivováno. Pokud chcete mít jistotu, že vaše pánevní dno se každého kroku účastní, udělejte si test.
Vybrala jsem pro tebe 5 skvělých lekcí z Pohybotéky. Všechny lekce jsou v duchu Smysluplného pohybu pro celé tělo. Takže pokud chceš povzbudit své pánevní dno, dobře tonizovat břicho, aby bylo v souladu se scelováním diastázy, povznést páteř, aby plotýnky měly dostatek prostoru, aby se ti uvolnil hrudník, krk či bedra, tak tento výběr je přesně pro tebe.
Smích léčí, žádná novinka. Je to pravda i v tvém případě když řešíš diastázu?
Napadlo tě všimnout si svého těla, své břišní stěny, jak se chová, když se směješ, nebo kýchneš, zakašleš, smrkáš?
Co to vlastně je kompenzovat? Význam slova kompenzační = vyvažující, vyrovnávající. Přišla za mnou klientka, že potřebuje zpevnit záda, potřebuje, aby vydržela déle sedět u počítače.
Příběh jedné z vás, z nás? Včera jsem si psala s jednou ženou, klientkou, která chodí ke mě cvičit, ale? Cituji její slova: Zažívám hodně únavy a rozčilení,kupodivu ne strachu..To nás bude asi víc.. Uvažuju o koupi balíčku cvičení, ale zatím jsem nedala dohromady ani 50% času co dříve na tyhle svoje relax aktivity, což mě štve nejvíc. Zlepšení stavu mysli je momentálně priorita.
Mým záměrem je i do budoucna natáčet lekce Zdravého pohybu. Dávat je k dispozici v určený čas zdarma, aby peníze nebyly to, proč si nemohou lidé dopřát kvalitní pohyb.
Dvanáct let připravuji kurzy pro ženy o tom, jak být živá a zdravá … a stále dostávám nové zkoušky. Při jedné konzultaci jsem si položila ruce na prsa a pod pravým ňadrem objevila podezřelý útvar. Anabáze, která následovala, předznamenala mou krizi a přivedla mě k životní inventuře.
Text: Iveta Kučerová (psáno pomalu a s pokorou), foto Zuzana Zoňová a archív
Z plánovaného rozhovoru o sukních nakonec vyšel skvělý rozhovor o pánevním dně a mé cestě k němu, o cvičení necvičení, o tom co v sobě pánevní dno skrývá, co by nám rádo povědělo a jak se s ním domluvit, aby fungovalo a bylo na něj spolehnutí.
Obraz inspirovaný slovanskou výšivkou. Na začátku léta 2018 mi přišla chuť, vlastně nutkavá potřeba vyšít obraz, pak přišel nápad s jakým tématem a jeho tvorba neměla žádný časový plán, prostě plynula a žila mnou i skrze mne i s okolím. Příběh, který obraz vypravuje jsem vytvořila pro zdraví všech žen.
Dnes se s vámi jdu podělit o několik radostných úspěchů. V současné době mám klientku, které je 85 let. Má nepříjemné obtíže v pánevní oblasti, začalo to prolapsem dělohy, přidal se i prolaps střev do pochvy, je po operaci kdy ji byla odejmuta děloha a další úpravy, ovšem stav se nezlepšil.
Jsem Dana Jirkalová a je mi 63 let sdílím vlastní životní zkušenost, která je vnímaná esencí a esenci všech kurzů a výcviků, kterými jsem prošla. Jsem certifikovaná lektorka Dance sof Universal Peace (Tance všeobecného míru, v Čechách známe jako Tance dávných tradic nebo Posvátné tance). Inspiruje se také slovanskou tradicí a tancem s přírodními nástroji. www.danajirkalova.cz
Kdo jsem?
JSEM žena.
JSEM panna, matka, čarodějka i vědma.
JSEM světlo i stín,
občas na Duši mám splín.
Pokud jsou nohy v 90´ úhlu v kolenou při sezení na záchodě, je konečník přiškrcen a tím je vyprazdňování stížené. Kdežto když se nohy dostanou do ostrého úhlu, tím že si je třeba podložíte nějakým stupínkem, je prostor konečníku volný a tím i vyprazdňování jednoduché v souladu s naším tělem. Toto video mi přišlo vtipné a jasné.
Hlas má jiné centrum v mozku než slovní projev. Proto od narození se všichni hlasově projevujeme, ale slova přidáme až později. Hlas je spojený s emočním projevem. Udělejte si pár minut času a uvolněte se podle jednoduchého a vtipného návodu, kterým vás provází paní Vostárková. Ač pár let už staré, přesto nebo právě proto aktuální. Děkuju
Nikdy jsem nebyla moc taneční typ, nedokázala jsem se uvolnit ani nechat pohltit hudbou. Hlava kontrolovala, jak při tanci vypadám, jak tančí ostatní a jestli to není třeba trapné. A přitom je tanec pro ženu ten nejpřirozenější pohyb, který dokáže rozvířit ženskou energii a dodat nám obrovskou sílu. To jsem si plně uvědomila a rozhodla jsem se, že končím s předsudky a tanec si prostě budu užívat. Letošek se stal zlomovým. - říká autorka článku Barbora Hernychová z časopisu Pravý domácí časopis 9/2018
Pánevní dno pojaté jako rodinný kurz byl jeden z nejintenzivnějších zážitků, co jsem na kurzech zažila. Už jen to, že jsme se sešly všechny ženy z rodiny – matky, dcery, babičky, tety, sestřenice, sestry – bylo emočně zajímavé. Získala jsem nejen skvělé a smysluplné informace o fungovaní mého pánevního dna v mém životě, ale především začala jsem díky tomuto setkání pracovat na svých blocích a traumatech ohledně intimity. Když vzájemně nasáváte tu atmosféru žen, které tak moc dobře znáte a přitom zjistíte, jak moc se neznáte, když se začnou otevírat svým tématům. Započne léčivý proces, který proudí celou generací rodiny.
Celý rok 2016 jsem studovala švýcarský fyzioterapeutický koncept Spiraldynamik, který mi ještě víc otevřel povědomí o dynamice pohybu. Ekonomické dynamice. Jak už název vystihuje je to o spirálách. Vše v našem těle žije, roste, pohybuje se v menší či větší spirále. Strom roste ve spirále, díky tomu je pevný a může vyrůst hodně vysoko. Funkční spirály v těle usnadňují pohyb, spotřebováváme méně energie, potřebujeme na vykonání pohybu méně síly. Tohle poznání mě vcuclo a hned jsem je uvedla u sebe a následně i u svých klientů do praxe.
K metodě 3x3 jsem se dostala přes Pilates. Vedla jsem lekce Pilates už 7 let a dozvěděla jsem se, že v každém větším městě je centrum pánevního dna, kde se lidé učí se svým pánevním dnem cvičit. A když klienti projdou tímto centrem, tak já budu mít v lekcích míň práce. Bohužel v Hradci Králové jsem nic nenašla, ale vyskočil na mě odkaz kurz Tajemství pánevního dna, který nabízel, že mi doplní energii. AHA, to zní zajímavě. Mě zrovna energie chybí. Tak jsem vyrazila a zamilovala se. Stala nejen lektorkou této celostní metody, ale především milovnicí svého pánevního dna.
Protože vás vedu k sebepoznání, k poznání svého těla, k uvědomění si jak to mám teď, naučím vás jak to udělat jinak nově, nebo dáme zadání tělu, aby si našlo svaly, kterými to zařídí samo, probouzíme jeho kreativitu a tím jeho samonapravovací, sebeuzdravovací cesty. Tělo miluje pohyb, především pestrý pohyb, proto je každá hodina jiná, díky tomu je stále mysl zaměstnávaná a podporovaná k tomu aby vymýšlela nové cesty. Protože jinak se nudí, stagnuje a tím i naše tělo.
Všechny buňky našeho těla jsou na dechu závislé a ke svému životu a správné funkci potřebují kyslík. Je to jeden z důležitých zdrojů energie.
Dýchání, člověk by řekl, že to je přeci samozřejmá věc, to umí každý, to dělám od narození tak v čem je věda?
Autorkou je Lucie Kupcová a ta o LOONA DANCE říká: Tanec je přirozený pohyb pro ženy, pomáhá v ženě rozproudit její životní elán, lásku, vede ženu k sobě ke své intuici.
Cvičení venku pod širým nebem je balzám na tělo i duši, zapadající slunko nás jemně prohřívá, tráva hladí a mírně šimrá do chodidel, stromy šumí a okolo je klid a pohoda, která se každým nádech vlévá i do nás, prostě krása krásoucí.
Ulevit mysli, osvěžit se pohybem v přírodě je přeci tak krásný čas teď v létě. V NB nepravidelně se mnou, nebo Bc. Anetou Soukupovou.
Asi nejdrsnější co jsem kdy od Vladimíra slyšela. Ale velká pravda bez servítků. Zasahuje, probouzí i na dálku. Děkuju.
Je březen 2018. To jsou už 3 měsíce od doby, co jsem vyhlásila ukončení vedení kurzů „nevímnajakdlouho“. A začaly se dít věci. Mým záměrem bylo být víc doma, a tak se stalo.
Uvádím, zde několik příběhů žen, které se mnou absolvovaly kurz pánevního dna metodou 3x3. Co se jim v životě změnilo? Co se o sobě dozvěděly? Jaké zážitky z kurzu měly? Bylo jim to k něčemu? Záměrně jsem ponechala i zprávy žen, kterým se až tak nedaří, nemají dost vnitřní motivace ke změně nebo prostě jiné své důvody. Všem ženám moc děkuji, za to že si udělaly čas a napsaly mi své postřehy. Vím, jak je potěšující a lákavé si přečíst zážitky ostatních, proto si velmi cením otevřenosti autorek. Všem vám ženy děkuji i za všechny čtenářky.
Fyzická rovina byla brnkačka. Byla jsem jak ryba ve vodě. Co Renata řekla, hned jsem udělala, šlo to. Svaly jsem cítila, jsem zvyklá vnímat své tělo, cítit svaly, kde se co ozývá, jak to reaguje i jakou reakci svaly spouští, kam se to řetězí. Byla jsem pyšná, že vše vím, dělám a i vedu tímto způsobem své klienty. Nic z toho si neprotiřečilo s mými znalostmi z Pilates od Daniela. Jen mě překvapilo, že je důležité větší čas pánevní dno relaxovat než posilovat. Dostaly jsme úkoly pro domácí cvičení.
Důvod, proč jsem se dostala ke kurzu pánevního dna, byl Daniel Müller, můj skvělý učitel Pilates, který stále říkal: „Pilates může v těle fungovat a cvičení pomáhat, jen když je v kondici pánevní dno“. A doporučil nám, že v každém větším městě je centrum pro cvičení pánevního dna, tak ať tam své klientky směřujeme, abychom měli ve cvičení Pilates jednodušší práci a zároveň, že to bude pro naše klientky mnohem efektivnější.
Naším základem je pánevní dno. Pánevní dno je alfou i omegou našeho těla. Víte, že v jakém stavu je pánevní dno, tak v takovém stavu je i zbytek vašeho těla. Jak vaše tělo vypadá? Myslíte si, že potřebuje posílit, nebo naopak zrelaxovat? Toť otázka. Často máme o svém těle jiné představy, než si tělo myslí samo
Často slyšíte hluboký stabilizační systém, hluboké svaly, zapojit hluboké svaly, využívat hluboké svaly a které to jsou? Bránice, pánevní dno, hluboké břišní svaly, hluboké zádové svaly. Bezva, akorát že to stejně potom sklouzne k tomu břichu a pracuje se na břiše, aby bylo pěkně pevné.
Při jednom rozhovoru s celostní gynekoložkou MUDr. Jitkou Blábolilovou jsem si posteskla, že by ženy rády věděly, jak jsou na tom se svými svaly pánevního dna, v jaké je mají kondici, že si nejsou jisté, jestli opravdu dokáží aktivovat po jednotlivých vrstvách atd… V tu chvíli mě napadlo, že jako gynekoložka by to mohla mít v ruce. Zkušenosti má letité, praxi bohatou, ruce prsty vytrénované.