úvod o mně

O mně

Jsem Jolana Novotná, pohybová specialistka, učitelka pohybu, ale především žena. Mým heslem je: „Lépe cvičit než operovat“ a „Mám se skvěle ve svém těle“. Profesně se pohybu věnuji už od roku 1985. Škola nebyla mým koníčkem, možná o to víc se věnuji vzdělávání až jako dospělá, protože studuju to, co mě baví, těší a zajímá. A tak to mám i ve vedení kurzů. Baví mě to.

Mám vystudované 3 školy Pilates, základní úroveň švýcarského fyzioterapeutického konceptu Spiraldynamik, nespočet specializací na pánevní dno a celého pohybového aparátu od hlavy počínaje po chodidlo konče. Jsem lektorkou ve Škole pánevního dna 3x3.

Více informací o mém vzdělání - Mé školy, kurzy, certifikáty

Cesta k Pilates

Díky ochrnutí jsem se dostala k Pilates, ten mě přivedl k objevení tajemství pánevního dna a to mě zase posunulo k chodidlům a jejich vlivu na funkci celého těla. Sestavila jsem vlastní pohybový program Cvičení pro mě.

Dělá mi radost předávat dál své vědomosti i praktické zkušenosti. Mou cestou a velkou láskou je poznávání svého těla, fascinuje mě jeho fungování, svalová spolupráce, to jak i drobná změna pohybu ovlivní celé tělo, kterému je potom líp. Dělá mi radost chápat jeho funkčnost, poznávat jeho odlišnosti, rozumět mu. Vnímat jak je mi v těle, naslouchat jeho zprávám, když mě někde něco bolí, nebo se tělo i jinak hlásí, vidět na sobě výsledky, zažívat změny i proměny.

Líbí se mi ta pestrost možností i způsobů řešení. A hlavně dělám to, co mě baví a v čem vidím smysl. Jinak bych to nedělala. Svůj život i práci přizpůsobuji sobě, proto občas přichází změny. Ráda cestuji, tančím, turistikuji, lyžuji, běžkuji, vyšívám, háčkuju, pletu, šiju, točím na hrnčířském kruhu.

Jsem kreativní a mám velkou představivost, která se mi hodí při vymýšlení cviků. Díky tomu jsou mé lekce pestré a zábavné. V mých kurzech nejde jen o cvičení nebo pohyb, ale o poznání sebe a pak o vědomou, tvořivou, funkční změnu v těle.

Vyrostla jsem na vesnici a ve škole byl můj nejoblíbenější předmět tělocvik a přestávky. Dodnes se to nezměnilo. Paradoxně jsem celou základku byla osvobozena od dlouhých pochodů, takže jsem měla bezva výmluvu, když pršelo a mě se nechtělo jít na pochoďák.

Narodila jsem se s nevyvinutými kyčelními jamkami, do 1 roku jsem měla nožky sešněrované nějakými kšíry, aby se mi kyčle formovaly a nesměla jsem se na nohy postavit. A možná už tady se probudil můj zájem o tělo a porozumění mu. Ale to byla ještě dlouhá cesta, a zatím nevědomá.

V pubertě se přidala skolióza a zvětšená bederní lordóza. Přesto jsem pohyb milovala obzvlášť tanec a gymnastiku a byla jsem v tom dobrá. Stojky, přemety, kotrmelce, šplh, výmyk, mosty, jen ten běh a volejbal mi nešel, jo a kliky, tak na ně jsem byla pyšná, než přišlo rozčarování. Více v článku: Na kliky jsem machr.

Na střední jsem závodně tancovala, ale to moje kyčle opravdu špatně nesly. Tuto éru jsem s ohledem na své zdraví opustila a našla se v aerobiku, to mi nahrazovalo tanec, začalo mě bavit i posilování a tak jsem přidala Kalanetiku a Body styling. Jenže jsem neznala hranice a opět jsem to přehnala a moje tělo mě dalo mnohem větší varování. Přišlo ochrnutí.

Jednotlivé mezníky na mé životní cestě v článcích

2003 Ochrnutí – Pilates z donucení
2006 Pilates je cesta k poznání mého fyzického těla
2013 Škola pánevního dna 3x3 mě vrátila k sobě a k mé opravdovosti
2016 Spiraldynamik u mě nastartoval nový směr chápání pohybu v souvislostech
2018 Dech a hlas s Ivanou Vostárkovou - našla jsem rytmus svého těla a naučila jsem se podle něj hrát

Přes všechna vzdělání je pro mě největší školou můj život. V tréninku jsem každý den. Někdy zvládám, někdy ne. Cesta je pestrá a prověření chodí neustále. Ale je to skvělý, mám už hodně natrénováno a mám odvahu a důvěru udělat změnu. Protože změna je život a stereotyp nudí. Mysl potřebuje změny, to ji udržuje v bdělosti a kreativitě.

Spolupracuji

Daniel Müller Tomáš Hurdálek Škola pánevního dna