Můj oblíbený cvik, který 80 % lidí neudělá
Dělám tenhle cvik pravidelně, pomáhá mi uvolnit a vycentrovat kyčle, posílí mi nohy i pánevní dno, protáhne i posílí záda i prstní svaly.
úvod blog téma „hluboký stabilizační systém HSS“
Články na téma „hluboký stabilizační systém HSS“
Dělám tenhle cvik pravidelně, pomáhá mi uvolnit a vycentrovat kyčle, posílí mi nohy i pánevní dno, protáhne i posílí záda i prstní svaly.
To jak stojíme, jaké máme držení těla rozhodně ovlivňuje i funkci pánevního dna. Každá máme různé postavení těla. Některá žena má zvětšenou bederní lordózu, některá naopak minimální oblouček v bedrech...
Přednášky plné informací a hlavně užitečné a jednoduché pohybové praxe s tématy, které zajímají ženy: Pánevní dno, scelování diastázy - břišní stěna v celku, funkční dech, záda v pohodě, vyladěný hormonální systém a další. Online a také živě v Novém Bydžově.
Zpívání spojené s pohybem (tancem) je pro naše tělo blahodárné. Náš vlastní hlas v našem těle tvoří vibrace, které rozhýbou všechny naše tekutiny v těle....
Dýchání, dech a dýchací bránice je součástí Hlubokého stabilizačního systému páteře a tím ovlivňuje pánevní dno, diastázu, ale i má vliv jestli jsou záda v pohodě.
Byla jsem na přednášce významné české fyzioterapeutky paní Clary Lewitové. Tématem byla HLAVA. Očekávala jsem, že se budeme bavit o držení hlavy a jejího vlivu na naši posturu.
V tomto vysílání ti představím, jak stres, tlak, nátlak působí na zužování páteřního kanálu a navíc tě naučím jednoduché cvičení, které uvolňuje napětí v těle a rozšiřuje páteřní kanál.
V tomto vysílání ti objasním, jak vyvažování, balancování ne jen při cvičení, ale i v životě má vliv na pružnost páteře a tím i dostatek prostoru pro tvé plotýnky.
V tomto vysílání ti jednoduše a názorně ukáži, jak v těle funguje hluboký stabilizační systém. Co ho ovlivňuje a jak ho můžeš ovlivnit ty nejen cvičením zad.
Paní Ivana Vostárková vede kurzy Dech a Hlas, na kterých jsem byla. Mimo jiné učí, jak svým hlasem dávat do pořádku svou páteř, pánevní dno, břišní stěnu.
Chtějte důkaz místo slibů. Zacvičte si a nechte své tělo ať vám samo řekne kde je příčina, že vás bolí záda. V této lekci zjistíte zda zdroj bolesti jsou vaše chodidla. Víte kolika lidí se to týká?......
Prohlédněte si podrobně svou dýchací bránici. Poznejte jak vypadá její přirozený pohyb a jak paradoxní (opačný) pohyb. Možná je to i vaše téma. Je to totiž častější jev než bychom si mysleli.
Opačnou nebo-li paradoxní funkci bránice má víc lidí než se zdá. Objevila jsem ji i u sebe a to mě překvapilo. Co to je paradoxní funkce bránice a co má na svědomí?
Dýchací bránice a pánevní dno je nerozlučná dvojice. V jakém stavu je dýchací bránice, v takovém stavu bude i pánevní dno.
Dostala jsem zajímavý dotaz: Joli, chci s tebou cvičit, vybírám z tvých kurzů, zajímají mě tvé online lekce. Jaký je rozdíl mezi lekcemi na streamu a na ZOOMu? Proč je cena tak rozdílná?
Zacvičte si a udělejte si vlastní názor. Co je Oxygen Advantage Pilates? Co se v těle bude dít když spojíme funkční dech a pohyb? Video cvičební lekce jako dárek.
Jednoduché řešení pro funkční pánevní dno, břišní stěnu v celku i páteř v pohodě a to vše podpořené funkčním dechem dle vědecké dechové metody Oxygen Advantage, která prokazatelně obnovuje klouby, svaly, vazy, chrupavky....
Rozhýbat páteř obratel po obratli, rozproudit krevní oběh i lymfu. Tento pohyb zařazuji nejen pro uvolnění ztuhlých zad, ale i usazených emocí.
Změřte si své KP a poznejte funkčnost svého dechu. Hodnota KP nebo také BOLT skóre vypovídá o funkčnosti a kvalitě vašeho dýchání. Budete potřebovat cca 5 min času a stopky. Začínáme....
Takové obyčejné broukání a co dokáže v našem těle za divy. Broukání rozvibrovává, prokrvuje, uvolňuje i aktivuje.
Malá ukázka ze cvičení. Lekce byla s tématem DECH. Celá fyzioterapie se opírá o dech. Řeší se dech v rámci nitrobřišního tlaku, řeší dech pro posturální stabilitu, ale stačí to?
Sešlo se mi několik dotazů s tématem scelování břišní stěny a pánevního dna.
Jaké sporty bych doporučila a jaké ne. Nakonec z toho vznikne víc dílů, protože dotazů se sešlo hodně.
Běžkování vychází z chůze, tedy pokud jezdíte klasiku, přesto má své specifika, ve videu ukáži jaká.
Dnes budu zmiňovat i citovat profesora Karla Lewita. Ač jsem se s ním osobně nepotkala, byla jsem „pouze“ na kurzu u jeho dcery Jany, ale jeho učení a zkušenosti jsou pro mě zásadní.
Břišní stěna (už název naznačuje její význam) vymezuje prostor pro volný pohyb dýchací bránice směrem k pánevnímu dnu. Pokud je břišní stěna porušená, uvolněná, dechem vyvalovaná, nebo tuhá či příliš pevná, opět není funkční HSS.
HSS – hluboký stabilizační systém páteře. Dýchací bránice, pánevní dno, hluboký příčný břišní sval, hluboké zádové svaly – multifidus. Pokud je HSS v pořádku a vše funkčně spolupracující, pak i naše páteř je bez bolestí.
Dýchací bránici najdeme těsně pod srdcem. Představte si to, že jsme skrz na skrz předěleni v oblasti těsně pod srdcem na 2 části. Horní část trupu, dolní část trupu.
Až 80% lidí v České republice bolí záda a to včetně dětí. Bolest zad patří k nejrozšířenější diagnóze. Příčin bolestivosti páteře může být víc, ale jedna vede a to je nefunkční hluboký stabilizační systém páteře (HSS).
Pravidelné cvičební lekce pokud chcete povzbudit pánevní dno, dobře tonizovat břicho, aby bylo v souladu se scelováním diastázy. Povznést páteř, aby plotýnky měly dostatek prostoru, aby se vám uvolnil hrudník, krk či bedra, nebo aby vaše kyčle, kolena, ramena byla v pohodě.
4. díl ze série pro Smysluplné procházky. Pojďme se znovu podívat na hrudník. Proč je rozpohybovaný hrudní koš pro nás cenný? Uvědomme si, že celá 1/2 páteře je hrudní páteř. A jak tomu můžeme pomoci při chůzi?
Pánevní dno můžeme trénovat i chůzí. V tomto článku vám ukáži, jak jednoduše oživit pánevní dno a propojit ho s chodidly. Pak každým krokem bude aktivováno. Pokud chcete mít jistotu, že vaše pánevní dno se každého kroku účastní, udělejte si test.
Vybrala jsem pro tebe 5 skvělých lekcí z Pohybotéky. Všechny lekce jsou v duchu Smysluplného pohybu pro celé tělo. Takže pokud chceš povzbudit své pánevní dno, dobře tonizovat břicho, aby bylo v souladu se scelováním diastázy, povznést páteř, aby plotýnky měly dostatek prostoru, aby se ti uvolnil hrudník, krk či bedra, tak tento výběr je přesně pro tebe.
Dech má 2 fáze, nádechovou a výdechovou. Nádech umí uvolnit žebra, vytvořit nitrobřišní tlak, odlehčit hlavu i uvolnit bedra.
Co to vlastně je kompenzovat? Význam slova kompenzační = vyvažující, vyrovnávající. Přišla za mnou klientka, že potřebuje zpevnit záda, potřebuje, aby vydržela déle sedět u počítače.
Co bych vám já říkala k čemu vám cvičení se mnou bude. Přečtěte si co říkají ti, kteří cvičí Jinak nově, pohyb v do-mě "Pohybotéka", co se jim líbí a v čem jim lekce se mnou pomáhají.
V Pohybotéce najdete lekce zaměřené na celé tělo. Do všech svých lekcí vkládám sebe, své umění, zkušenosti, znalosti, otázky na tělo a zamyšlení. Lekce připravuji s láskou a radostí. Vedu vás ke vnímání sebe samých, k sebe-uvědomění, což následně vede k sebe-vědomí a to už je jen krůček k sebe-léčení. Nechte se inspirovat, ale nejvíc poslouchejte své tělo. Vítejte i v mém světě.
Mým záměrem je i do budoucna natáčet lekce Zdravého pohybu. Dávat je k dispozici v určený čas zdarma, aby peníze nebyly to, proč si nemohou lidé dopřát kvalitní pohyb.
Čtvrtek 18. 6. v 20 - 21 h opět společné cvičení, které nově najdete na webu Pohybotéka, klikněte na odkaz, zobrazí se vám stránka, vpravo je okénko s videem, na které kliněte a cvičíte. Užijte si lekci zde: www.pohyboteka.cz. Moji milí příznivci cvičení online. Začal červen, krásné počasí, pobyt i pohyb venku je nejlepší co můžeme pro své zdraví a imunitu udělat. BUĎME VENKU V PŘÍRODĚ co nejdéle a třeba jen choďme.
Žena 42 let, 3 děti (18, 14 a 2 roky) diastáza od hrudní kosti až po stydkou sponu, původně na 5 cm – cvičila zodpovědně sama doma podle videí na internetu. Diastáza se jí stáhla o 3 cm. Zbývající 2 cm ne a ne se zavřít. Po půl roce domácího trénování přišla za mnou, že si už neví rady (je lékařka).
Dnes se s vámi jdu podělit o několik radostných úspěchů. V současné době mám klientku, které je 85 let. Má nepříjemné obtíže v pánevní oblasti, začalo to prolapsem dělohy, přidal se i prolaps střev do pochvy, je po operaci kdy ji byla odejmuta děloha a další úpravy, ovšem stav se nezlepšil.
Začetla jsem se do komentářů v jedné diskuzi nad diastázou. Nejprve mě to naštvalo, pak rozesmutnilo a nakonec mě to zvedlo, že jsem si řekla: dost v tomhle je potřeba udělat pořádek, vnést jasno a vzít selský rozum do hrsti, přestat spekulovat co lze a co ne. Někteří cvičení chválili, někteří nad ním lámali hůl, někteří varovali a většinou panovala skepse. Diskutující mluvili z vlastní zkušenosti nebo z toho co se doslechli, či popisovali různé domněnky, názory které získali z jiných diskuzí.
Co si odnáší lidé po začátečnících Pilates, nebo i z kurzů Pilates pro pokročilí, případně i z online kurzů, v čem jim kurzy pomohly, o co je obohatily a co se jim na nich líbí.
V mém minulém příspěvku Hlavně se hýbat jsem vás zvala k tanci a slíbila vám, že se příště podíváme jak pohyb mění náš hormonální systém v těle.
Zdravím vás moji milí přátelé a příznivci pohybu. Připravila jsem pro vás sérii článků, ve kterých bych vás ráda pozvala k prozkoumání souvislostí mezi naším HSSP, rytmickým pohybem, říkejme mu tanec, zvukem, říkejme mu zpěv, dobrou náladou, což jsou hormony štěstí a zdravím. Prosím, přijměte pozvání k aktivnímu prozkoumávání. Mé heslo znáte: Mám se skvěle ve svém těl
Hlas má jiné centrum v mozku než slovní projev. Proto od narození se všichni hlasově projevujeme, ale slova přidáme až později. Hlas je spojený s emočním projevem. Udělejte si pár minut času a uvolněte se podle jednoduchého a vtipného návodu, kterým vás provází paní Vostárková. Ač pár let už staré, přesto nebo právě proto aktuální. Děkuju
Nikdy jsem nebyla moc taneční typ, nedokázala jsem se uvolnit ani nechat pohltit hudbou. Hlava kontrolovala, jak při tanci vypadám, jak tančí ostatní a jestli to není třeba trapné. A přitom je tanec pro ženu ten nejpřirozenější pohyb, který dokáže rozvířit ženskou energii a dodat nám obrovskou sílu. To jsem si plně uvědomila a rozhodla jsem se, že končím s předsudky a tanec si prostě budu užívat. Letošek se stal zlomovým. - říká autorka článku Barbora Hernychová z časopisu Pravý domácí časopis 9/2018
Celý rok 2016 jsem studovala švýcarský pedagogicko-pohybový koncept Spiraldynamik® Basic, který mi ještě víc otevřel povědomí o dynamice pohybu. Ekonomické dynamice. Jak už název vystihuje je to o spirálách.
K metodě 3x3 jsem se dostala přes Pilates. Vedla jsem lekce Pilates už 7 let a dozvěděla jsem se, že v každém větším městě je centrum pánevního dna, kde se lidé učí se svým pánevním dnem cvičit. A když klienti projdou tímto centrem, tak já budu mít v lekcích míň práce. Bohužel v Hradci Králové jsem nic nenašla, ale vyskočil na mě odkaz kurz Tajemství pánevního dna, který nabízel, že mi doplní energii. AHA, to zní zajímavě. Mě zrovna energie chybí. Tak jsem vyrazila a zamilovala se. Stala nejen lektorkou této celostní metody, ale především milovnicí svého pánevního dna.
Protože vás vedu k sebepoznání, k poznání svého těla, k uvědomění si, jak to mám teď. Naučím vás, jak to udělat jinak nově, nebo dáme zadání tělu, aby si našlo svaly, kterými to zařídí samo. Probouzíme jeho kreativitu a tím jeho samonapravovací, sebeuzdravovací cesty. Tělo miluje pohyb, především pestrý pohyb. Proto je každá hodina jiná, díky tomu je stále mysl zaměstnávaná a podporovaná k tomu, aby vymýšlela nové cesty. Neboť jinak se nudí, stagnuje a tím i naše tělo.
Přečtete si zkušenosti žen, které se mnou absolvovaly kurz nebo individuální lekce Diastáza. Co se jim v životě změnilo? Jaké zážitky z kurzu měly? Bylo jim to k něčemu? Všem vám moc děkuji, za to že, jste si udělali čas a napsal mi své postřehy. Vím, jak je přínosné si přečíst zážitky ostatních, proto si velmi cením otevřenosti autorek. Děkuji nejen za sebe, ale i za všechny a čtenářky.
Všechny buňky našeho těla jsou na dechu závislé a ke svému životu a správné funkci potřebují kyslík. Je to jeden z důležitých zdrojů energie.
Dýchání, člověk by řekl, že to je přeci samozřejmá věc, to umí každý, to dělám od narození tak v čem je věda?
Autorkou je Lucie Kupcová a ta o LOONA DANCE říká: Tanec je přirozený pohyb pro ženy, pomáhá v ženě rozproudit její životní elán, lásku, vede ženu k sobě ke své intuici.
S plavkovou sezónou na nás začala útočit i vlna článků a videí na téma krásné bříško, s lepšími či horšími radami, jak ho dosáhnout. A normální člověk má pak často problém se ve velkém množství informací vůbec zorientovat. Jak naše břicho funguje? Proč je ho dobré cvičit? Jak vůbec začít?
Cvičení venku pod širým nebem je balzám na tělo i duši, zapadající slunko nás jemně prohřívá, tráva hladí a mírně šimrá do chodidel, stromy šumí a okolo je klid a pohoda, která se každým nádech vlévá i do nás, prostě krása krásoucí.
Ulevit mysli, osvěžit se pohybem v přírodě je přeci tak krásný čas teď v létě. V NB nepravidelně se mnou, nebo Bc. Anetou Soukupovou.
Fyzická rovina byla brnkačka. Byla jsem jak ryba ve vodě. Co Renata řekla, hned jsem udělala, šlo to. Svaly jsem cítila, jsem zvyklá vnímat své tělo, cítit svaly, kde se co ozývá, jak to reaguje i jakou reakci svaly spouští, kam se to řetězí. Byla jsem pyšná, že vše vím, dělám a i vedu tímto způsobem své klienty. Nic z toho si neprotiřečilo s mými znalostmi z Pilates od Daniela. Jen mě překvapilo, že je důležité větší čas pánevní dno relaxovat než posilovat. Dostaly jsme úkoly pro domácí cvičení.
Důvod, proč jsem se dostala ke kurzu pánevního dna, byl Daniel Müller, můj skvělý učitel Pilates, který stále říkal: „Pilates může v těle fungovat a cvičení pomáhat, jen když je v kondici pánevní dno“. A doporučil nám, že v každém větším městě je centrum pro cvičení pánevního dna, tak ať tam své klientky směřujeme, abychom měli ve cvičení Pilates jednodušší práci a zároveň, že to bude pro naše klientky mnohem efektivnější.
Naším základem je pánevní dno. Pánevní dno je alfou i omegou našeho těla. Víte, že v jakém stavu je pánevní dno, tak v takovém stavu je i zbytek vašeho těla. Jak vaše tělo vypadá? Myslíte si, že potřebuje posílit, nebo naopak zrelaxovat? Toť otázka. Často máme o svém těle jiné představy, než si tělo myslí samo
Zamysleli jste se někdy, obyčejným selským rozumem, proč máme vývojově v chodidle podélnou a příčnou klenbu? K čemu slouží? Jakou mají funkci? Co se stane, když nějaká klenba spadne, jaký vliv to má na všechno co je nad tím?
Často slyšíte hluboký stabilizační systém, hluboké svaly, zapojit hluboké svaly, využívat hluboké svaly a které to jsou? Bránice, pánevní dno, hluboké břišní svaly, hluboké zádové svaly. Bezva, akorát že to stejně potom sklouzne k tomu břichu a pracuje se na břiše, aby bylo pěkně pevné.