Dnes budu zmiňovat i citovat pana Profesora Karla Lewita. Ač jsem se s ním osobně nepotkala, byla jsem „pouze“ na kurzu u jeho dcery Jany, ale jeho učení a zkušenosti jsou pro mě zásadní.
HSS – hluboký stabilizační systém páteře. Dýchací bránice, pánevní dno, hluboký příčný břišní sval, hluboké zádové svaly – multifidus. Pokud je HSS v pořádku a vše funkčně spolupracující, pak i naše páteř je bez bolestí.
V tomto článku se podíváme na naši páteř a plotýnky.
- Páteř má 33 obratlů: 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 křížových a 4-5 kostrčových
- A mezi nimi je 23 meziobratlových plotýnek
Profesor MUDr. Karel Lewit, DrSc (1916 – 2014) světově uznávaný neurolog, zakladatel moderní funkční diagnostiky a léčby vertebrogenních onemocnění a manuální a reflexní terapie v bývalém Československu.
Vertebrogenní onemocnění = soubor funkčních a degenerativních onemocnění páteře, projevujících se obvykle bolestí nějaké části páteře nebo bolestí vyzařující z páteře do jiných částí těla.
Ordinoval a úspěšně léčil ještě ve svých 96 letech. Jednou na konferenci se ho ptali, jak je to s operacemi páteře. Odpověděl: Ze své praxe vám mohu říct, že:
„Všichni lékaři, kteří operují vyhřezlé plotýnky, které nebyly způsobeny úrazem, jsou barbaři.“
Mýma rukama prošlo tisíce lidí s bolestí zad. Pokud pacient spolupracuje a je pilný, může svou páteř za pomocí jednoduchých cvičení napravit bez operace.
Trochu evropské statistiky:
- 80 % populace bolí záda
- 1/3 lidí do 40 let má výhřez plotýnky a po 50tce je to víc jak polovina.
- Ale jen malé procento výhřezů je způsobeno úrazem, nebo autoimunitním onemocněním.
Příčiny vyhřezlých plotének podle prof. Lewita:
- Máme málo pohybu.
- Když už se pohybujeme, pak je pohyb jednostranný – většina sportů zapojuje stále stejné svalové skupiny.
- Vynucené pozice těla – kadeřnice, zubaři, prodavačky, dlouhodobé sezení u počítače, v autě…
- Ale úplně nejhlavnější příčinou vyhřezlé plotýnky je, nedostatečná výživa daného místa. Špatně dýcháme a jsme v napětí.
A už se konečně dostáváme k hlubokým zádovým svalům – „multifídům“ a jejich funkci.
Multifídy jsou svaly bezprostředně podél páteře, objímají ji zleva i zprava. Jsou to antigravitační svaly. Když mají sílu a pružnost pozvedávají jednotlivé obratle, tvoří prostor pro plotýnky, udržují je na místech, kde mají být. Také se starají o výživu, krevní oběh, okysličování i hydrataci meziobratlových plotýnek. Bohužel, tyto svaly téměř nepoužíváme a tak atrofují, nebo je v nich permanentní napětí a spazmy. Když nejsou v dobré kondici ony, pak nemohou vyživovat ani plotýnky.
Meziobratlové plotýnky jsou vazivové chrupavky obalené kolagenním vazivem. Měly by být pěkně měkké a šťavnaté. Ale protože je multifídy špatně živí, tak křehnou, sesychají, tvrdnou, vyskakují.
Výhřez by ani tak nevadil, pokud by netlačil na míchu nebo na nerv. Pak je zde riziko ochrnutí, a zdroj nepříjemných omezujících bolestí.
Tímto se kruh uzavírá. Vzpomínáte se ještě na článek: Proč vás bolí záda? 1. ze série o HSS. Zjednodušeně jsem v něm popisovala spolupráci svalů v rámci HSS? Připomínám: „Dýchací bránice s s nádechem rozvine a klesne dolů, nastartuje pánevní dno a to spustí reakci hlubokých zádových svalů, které mají tvořit prostor pro meziobratlové plotýnky. Toto je ideální stav.“
Takže jsme se dostali opět k dýchací bránici. Za vším hledej dech.
Aby mohly být funkční a dobře vyživené hluboké zádové svaly (multifídy) i tady potřebujeme silnou a pružnou dýchací bránici.
Lehké připomenutí schopností dýchací bránice:
Je hlavním nádechovým svalem, který pod tlakem naplní plíce vzduchem. V plicích si krev naloží kyslík a nese ho tělem. Naše tělo je na kyslíku závislé. Je to hlavní výživa pro celé naše tělo, tedy i pro plotýnky. Jenže pokud nemůže krev do svalů, protože jsou svaly atrofované, jsou v nich různé spazmy či jiné zatuhliny, pak není výživa. Celý článek Zdraví páteře a silné plíce: ZDE
Tak co s tím?
Dýchejte dobře do bránice. Různorodě se pohybujte. Málo seďte, více choďte. Tancujte, smějte se, spíš nahlas se řehtejte a zpívejte.
Ještě dříve než pan Profesor Lewit, řekl Hippokrates:
„Správným pohybem je možné nahradit jakýkoli lék, ale žádný lék nenahradí pohyb.“
Pár rad do života pro blaho páteře:
- Dýchejte do bránice.
- Nezvedejte předměty v předklonu nebo při neúplném napřímení trupu.
- Zvedaný předmět vždy těsně přitáhněte k tělu.
- Zvedáte-li něco těžkého ze země, pak vždy do podřepu a s napřímeným trupem.
- Předměty zvedáme vždy pomalu, neukvapeně a v nádechu, aby bránice podepřela bedra.
Všechno souvisí se vším, nevytrhávejme věci z kontextu, ani neoddělujme jednotlivé svaly z HSS. Článek berte pro rozšíření pohledu na bolesti našeho těla. Nic není černé, nebo bílé. Nebuďme líní se o své zdraví starat dobře. Pohybujme se pestře. Klidně a jemně dýchejme do bránice, aby nejen plotýnky, ale celé naše tělo mělo dostatek výživy.
Přeji nám, ať je náš hluboký stabilizační systém v pohodě a všichni se máme skvěle ve svém těle.
S láskou a úsměvem Jolana - Joli
Pravidelně vysílám a dávám další rady, doporučení a inspirace.... Přihlas se na vysílání Pohyb-IN-ky. Vysílání jsou ZDARMA. Registrace: ZDE:
Jmenuji se Jolana Novotná – pohybová specialistka, zaměřuji se na DECH, funkční pánevní dno, scelování diastázy a chůzi. Kurz Smysluplné chůze propojuje všechny mé specializace, protože chůze je pro každého člověka nejuniverzálnější pohyb. Vytvořila jsem Streamový klub PILATES což je video knihovna všech mých online kurzů a lekcí pro zdraví celého těla.
Jsem lektorka ve škole pánevního dna Renaty Sahani, absolventka švýcarského pedagogicko-pohybového konceptu Spiraldynamik® Basic LEHRGANG BASIC, lektorka dechové školy Oxygen Advantage®.
Jinak jsem obyčejná žena, která má nespočet talentů a zálib. Od zájmu o zdraví svého těla až po točení na hrnčířském kruhu, zahradničení, cestování. Nepovažuji se za sportovkyni, ale za milovnici funkčního pohybu. Žiju heslem „MÁM SE SKVĚLE VE SVÉM TĚLE“ a „Lépe cvičit než operovat".
Více o mě www.jolananovotna.cz, www.pohyboteka.cz - zde najdete i celou řadu dárků ZDARMA, vyzvedněte si je.
Pravidelně vysílám a dělím se o své postřehy, dávám rady a inspirace pro zdravý pohyb, ale také své uvědomění ve FB skupině a na mém YouTube profilu přidejte se a dejte odebírat:
Buďte se mnou v živém kontaktu:
Sledujte můj YouTube, pravidelně vysílám a dělím se o rady, typy, návody i inspirace... ZDE
Přidejte se do FB skupiny: Pohybotéka | Smysluplná chůze | Pánevní dno | Břicho v celku | Dech ... ZDE
Zdroj obrázků: THIEME Atlas of Anatomy - General Anatomy and Musculoskeletal System