úvod blog Pilates, cesta k poznání mého fyzického těla

Pilates, cesta k poznání mého fyzického těla

Všechny tři školy Pilates, které jsem absolvovala mě něco naučily, ale Daniel Müller mi dal i vzal nejvíc.

Pilates ve mně probudil ještě větší zájem o fungování těla než doposud. Objevila jsem svalový střed těla a z něho vycházející pohyby. Do Pilatesování mě zasvětila Renata Sabongui. Tady poprvé jsem se potkala s umělkyní a i jejím přístupem „až přijdu tak tu budu a budu vyučovat“. Ooooo jak jiné od mého současného žití přesně dané začátky i konce. Ale ostatní byl dril, bývalá baletka se nepřela a dokonalost pohybu musela být. Chytlo mě to, možná tolik, protože mě to opravdu pomohlo, přestaly mě bolet záda a to byl hodně velký důkaz.

Z velkého nadšení jsem v roce 2006 otevřela kurzy Pilates, které se staly okamžitě bestsellerem. To mě vedlo dál, chtěla jsem vědět víc, líp, dokonaleji.

A tak se stalo. Přišel Daniel Müller, byla jsem z něj paf. Co všechno věděl, připadal mi jak pan doktor, věděl snad všechno, aspoň mě to tak připadalo. Všechno podrobně vysvětloval a zároveň po nás chtěl ať „přemýšlíme“ ať si na to přijdeme sami. Kladl nám otázky, chtěl odpovědi, diskutoval s námi, polemizoval, uváděl naše názory, objevy na pravou míru. Chtěl, abychom pochopili princip nikoli nějaké naučené systémy. A to byl záhul. Nedal nic zadarmo. Naučit anatomii i v latině, kde se který sval upíná, odkud kam jde, co dělá, koho ovlivňuje, jak jeho můžeme ovlivnit, co mu dělá dobře, co naopak ne, k čemu ho v těle máme, jaká je jeho funkce…. Prostě mooooc, mooooc, znalostí. Naučil mě přemýšlet, dívat se na člověka jako na celek, pozorovat jeho pohybové stereotypy. Dril, dril, dril, anatomický atlas se stal mou nejoblíbenější knížkou. Ale mě to bavilo. Líbilo se mi rozumět, vidět odchylky a vědět jak to napravit. Poznat příčinu, nejen řešit důsledek. Dodnes mě to baví.

Za to jsem Danielovi vděčná. Naučil mě hodně, dal mi neskutečné fyzioterapeutické základy, naučil mě se dívat na člověka jako na celek, ne jen na jednotlivé díly člověka, bolí ho záda, posilovat břicho, ale proč ho bolí záda, jak stojí, kde má těžiště, jak se pohybuje, kde je zádrhel, proč ho ta záda bolí. Připadám si jako detektiv, který hledá pachatele. Systematiky, pozorně, bedlivě sleduji každý detail a skládám si ze střípků celek. Začala jsem považovat výuku Pilates jako hodně důležitou věc.

Díky Danielovi jsem se taky dostala ke třetí škole Pilates, protože říkal. Získejte širší pohled, poznejte školy a vyhodnoťte sami, kde se dozvíte nejvíc. A tak jsem ještě absolvovala STOTT Pilates, který mi představila Mgr. Hana Císařová Hofrichtrová.

No a taky Daniel mě vlastně nasměroval k pánevnímu dnu.

Děkuju Dane

Více: Škola pánevního dna 3x3 mě vrátila k sobě ak mé opravdovosti