úvod blog Uzdrav se dechem

Uzdrav se dechem

Nebo klidně uzdrav svůj dech. Mám klientky i klienty, kteří řeší dechovou nedostatečnost, zadýchávání, sevřený hrudník, bolesti páteře, nebo také sportovce, kteří chtějí zvýšit svou zdatnost a vytrvalost. A v neposlední řadě i lidi s postcovidovým stavem. Vrátit zdraví svému dechu je ještě aktuálnější než se zdá.

O Butejkově metodě, která dala základ metodě Oxygen Advantage® jsem tady už psala. V tomto článku vám ukáži, jak ji uvádím do praxe ve svých lekcích.

Ze své profese jsem se o dech zajímala vždycky. Dech je součástí každého cvičení, fyzioterapie a vlastně celého našeho žití. Navíc mám ve svém okolí lidi, kteří řeší dechovou nedostatečnost, zadýchávání, tíži na hrudi, sevřený hrudník, bolesti páteře. Nyní nově i postcovidové stavy.

 • Do cesty mi přišla knížka Oxygen Advantage od Patricka McKeowna.

Knihu jsem doslova hltala, zaškrtávala a samozřejmě hned jsem se pustila do praxe. Podotýkám, že mám několik i fyzioterapeutických kurzů o dechu, a to jsem si myslela, že o dechu toho vím hodně, ale jak je vidět, tak ne. Platí: Víš, že nic nevíš. Na metodě OA (Oxygen Advantage) mě fascinovaly vědecké studie o chemických reakcích v těle, jejichž spouštěčem je právě způsob dýchání, navíc ověnčený i nobelovkou za medicínu. Však víte, píšu tady o tom už po několikáté.

Mé dosavadní vědění o dechu bylo rozpitváno a znovu se skládá zpět.

A tak jsem nastoupila opět do školy a stala se certifikovanou lektorkou metody Oxygen Advantage, dechové školy Patricka McKeowna, abych pronikla zase o něco hlouběji, tentokrát do chemie dechu.

 • Hodnota KP nebo také BOLT skóre vypovídá o funkčnosti a kvalitě vašeho dýchání.

KP (Kontrolní přirozená dechová pauza), toto označení se používá v Butejkově metodě.  BOLT skóre (Body Oxygen Level Test) v Oxygen Advantage. Jedná se o stejné měření.

Když jsem si udělala první měření, mé KP bylo 9, byla jsem v šoku, protože jsem si myslela, že jsem na tom líp. Přeci jsem cvičitelka, dech trénuju, tak ho mám v pořádku, ne? NE! O tom příště.

 • Než jsem otevřela kurz pro veřejnost, tak jsem samozřejmě celý rok vše trénovala a testovala na sobě. Až pak jsem otevřela speciální kurz: Uzdrav se dechem, ve kterém jsem učila dýchat podle metody OA. Kurzem prošlo 30 lidí. A spousta zaznamenala až neuvěřitelné výsledky.

Na začátku si všichni účastníci změřili KP. Někteří z výsledků byli v šoku, tak jako já po prvním měření. Větší část lidí měla KP mezi 10 – 15. Několik lidí mělo KP do 10 a 1 člověk měl 19. Podotýkám, že funkční dech je až od hodnoty 25. Takže funkční dech neměl nikdo. A to mezi nimi byli sportovci, trenéři sportu, učitelé pohybu, fyzioterapeuti, ale i maminky na mateřské, důchodci i ředitelé firem.

 • Kurz trval 6 týdnů. Lidé se učili jednoduché praktiky, které vnášeli do svých každodenností. Protože pokud chci funkčnost svého dechu obnovit a vracet své tělo ke zdraví, tak to není jen o speciální krátkodobé praxi, ale především o změně dýchání během celého dne. A tak jsme se nenápadně učili proměňovat svůj dech ve funkční dech.

Někomu to šlo hravě, někomu to trochu drhlo, protože tělo má zajeté koleje a z některých nechce uhnout ani náhodou. Holt zvyk je železná košile. Ale všechno jde, když se chce a je dobrá vůle.

Po 6 týdnech to vypadalo následovně:

Polovina lidí se dostala na hodnoty: 25 – 30, což je už funkční dech. Někteří jsou ještě před branou, ale pokud to nevzdají, tak i oni vstoupí do funkčního dechu. Jedna žena se dokonce dostala i na 40. Každému to trvá jinak dlouho. Ale rozhodně to má smysl.

V čem se funkční dech projevil v jejich běžném životě?

 • Zlepšení spánku – hlubší spánek
 • Zklidnění (zmírnění stresu, napětí v těle i v hlavě)
 • Uvolnění v hrudníku
 • Uvolnění v bedrech
 • Celkově volnější svobodnější dech
 • Navýšení energie
 • Snížení tepové frekvence
 • Jedna žena, byla po kurzu na pravidelném vyšetření u lékaře a měla nejlepší hematokrit za poslední roky

Kurz Udrav se dechem beru jako velmi úspěšný, přesto jsem další zatím neotevřela. Díky zkušenostem z kurzu a tím, co lidi brzdilo v praxi, jsem začala přemýšlet, jak metodu OA předat co nejjednodušeji. Napadlo mě, nač dělat speciální kurz, když toto umění by mělo být součástí běžného života? Vždyť to mohu propojit s tím, co dělám doposud.

Metoda Oxygen Advantage mi dává ještě větší smysl když je propojovaná do běžného života.

A tak jsem začala toto umění vkládat do všech mých cvičebních lekcí. Mám ráda efektivitu, proč tedy dech oddělovat, když to jde propojit se cvičením a potažmo i s běžným životem.

Zatím proběhl 1. kurz v tomto duchu – Oxygen Pilates. Mám radost, protože do lekcí mi chodí skvělí lidé, kteří jsou ochotní do mých „experimentů“ jít. A opět už i zde zaznamenali zlepšení, které jim zpříjemňuje život. Jsem vděčná, že jsem objevila metodu Oxygen Advantage a děkuji...

 • Děkuji, mým cvičenkám i cvičencům, že mé novinky přijímají s důvěrou.
 • Děkuji, že se se mnou a s ostatními dělí o výsledky.
 • Děkuji, vám milí čtenáři, že čteme mé články a necháváte se inspirovat.
 • Děkuji, že mě i zastavujete na ulici a říkáte mi, že se vám mé články líbí. Díky tomu vím, že to má smysl je i nadále psát.

Článek o Butejkově metodě: Hypertenze - vysoký krevní tlak - Butejkova nevyléčitelná nemoc: ZDE

Článek o vyléčení z Astma a Oxygen Advantage®: Dechová evoluce - Oxygen Advantage®: ZDE

A jak jste na tom s funkčností dechu vy? Jaké máte KP?

Udělejte si test: ZDE

Mám pro vás ještě další doporučení: Udělejte svému tělu dobře Blahodárnou masáží.

Jmenuji se Jolana Novotná – pohybová specialistka, zaměřuji se na DECH, funkční pánevní dno, scelování diastázy a chůzi. Kurz Smysluplné chůze propojuje všechny mé specializace, protože chůze je pro každého člověka nejuniverzálnější pohyb. Vytvořila jsem Pohybotéku, což je video knihovna všech mých online kurzů a lekcí pro zdraví celého těla. Jsem lektorka ve škole pánevního dna Renaty Sahani, absolventka fyzioterapeutické školy Spiraldynamik LEHRGANG BASIC, lektorka dechové školy Oxygen Advantage.

Jinak jsem obyčejná žena, která má nespočet talentů a zálib. Od zájmu o zdraví svého těla až po točení na hrnčířském kruhu, zahradničení, cestování. Nepovažuji se za sportovkyni, ale za milovnici funkčního pohybu. Žiju heslem „MÁM SE SKVĚLE VE SVÉM TĚLE“ a „Lépe cvičit než operovat".

Více o mě www.jolananovotna.cz, www.pohyboteka.cz - zde najdete i celou řadu dárků ZDARMA, vyzvedněte si je.

Buďte se mnou v živém kontaktu:

Sledujte můj YouTube a dejte ODEBÍRAT pravidelně vysílám a dělím se o rady, typy, návody i inspirace... ZDE

Přidejte se do FB skupiny: Pohybotéka | Smysluplná chůze | Pánevní dno | Břicho v celku | Dech ... ZDE